Designer 2023 07 11T151554.638

Vodafone spouští novou IoT síť Cat-M v České republice

  1. července 2023, Vodafone, jako první v zemi, spustil v Karlových Varech novou síť pro internet věcí (IoT) nazvanou Cat-M. Tato síť je navržena tak, aby pronikala přes zdi a další překážky lépe než jiné mobilní technologie, přičemž má nízkou spotřebu energie a dobrou datovou kapacitu. Vodafone plánuje pokrýt touto sítí většinu Česka do jednoho měsíce.

Síť Cat-M je považována za nejlepší náhradu stárnoucí technologie 2G v kontextu IoT. Počet zařízení připojených k síti IoT letos celosvětově přesáhne 15 miliard, což je téměř dvojnásobek lidské populace. V praxi nejde jen o online spotřební elektroniku typu chytrých hodinek, ale připojené jsou také stroje a zařízení v továrnách, v energetice, zemědělství, dopravě nebo třeba zdravotnictví.

Vodafone svou NB-IoT síť doplňuje sesterskou sítí pro internet věcí nazvanou Cat-M a nabídne ji firmám. Síť už je otestovaná, nyní přichází její plně komerční provoz a Vodafone je první v zemi, kdo takovou síť spustil.

„Cat-M je budoucností internetu věcí a k dnešku jsme pokryli touto sítí město Karlovy Vary, kde tradičně oznamujeme technologické novinky. Dál budeme pokračovat velmi rychle a už do 1. srpna bude v dosahu pokrytí přes 93 % populace, tedy i většina území České republiky. To neznamená stavbu nových vysílačů, využijeme naši stávající infrastrukturu mobilních sítí, protože Cat-M je s nimi kompatibilní,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

Tato nová síť bude v České republice využívat mobilní frekvenční pásma 900 MHz a 1800 MHz a bude mít významný dopad na různá odvětví včetně průmyslové automatizace, sledování vozidel, pro chytrá města, oblast zemědělství, zdravotnictví a podobně. Vodafone tak otevírá novou éru v oblasti IoT v České republice.

56 / 100

2 Replies to “Vodafone spouští novou IoT síť Cat-M v České republice”

Leave a Reply